Úvod a příklad

Představte si starší paní, která žije sama, je svobodná, vážně nemocná a trpí velkými bolestmi. Má jen sestru a neteř, které ji občas navštíví a pomohou, ale nemohou s ní být neustále. Do nemocnice ani podobného zařízení se ji nechce. Navíc majitel domu se rozhodl ve svých bytech v zájmu své peněženky zvýšit nájemné a chce po ní, aby s ním uzavřela novou nájemní smlouvu. Život této paní může vypadat různě. Nejspíše se z ní stane mrzout, který platí strašné peníze za malý byt.
Může to však dopadnout úplně jinak. Tato paní přece může využívat jiných sociálních služeb než domova důchodců či sociálních pracovnic, kterým nedůvěřuje.
Již desítky let u nás fungují tzv. linky důvěry, jejich čísla najdete ve Zlatých stránkách. Tam se může vypovídat ze svých problémů a strastí. Volat může třeba každý den. Takhle by mohl vypadat jeden z jejích rozhovorů s pracovníkem linky důvěry.

"Linka důvěry, dobrý den." "Dobrý den, tak už zase volám, tady Eva." "Dobrý den, paní Evo..." "Před chvílí jsem se probudila a asi jsem si přeležela nohu, bolí mě a brní... Co pomůže proti brnění v noze?" "Možná by ta noha potřebovala prokrvit, stačí, když ji spustíte z postele dolů." Paní Eva chvíli zkouší prokrvit nohu a vzdychá u toho, možná také aby udržela kontakt. "Tak už je to lepší, já si s vámi vlastně chci povídat o tom, jak mě štve to léto." "Štve vás léto..." "Je horko, že se skoro dusím a nic mě nebaví, nemůžu ležet, nemůžu chodit, všechno mě svědí..." "Co by vám mohl přinést tento rozhovor?" "No a si, že vám můžu říct, co mi vadí." "A co to ještě je?" "Asi mi nejvíc vadí, že jsem taková bez nálady, že mě otravuje televize, tam je pořád ten idiotskej Dallas a Dynastie a nic pořádného. Mně ta televize bere sílu. A přitom číst si taky nejde pořád!" "Ne, to nejde." "Já vám asi jdu na nervy, jak pořád fňukám..." "Jsou přece takové okamžiky, kdy jsme rozmrzelí a naštvaní..." "To je fakt, proč bych nemohla být chvílí naštvaná... Vždyť jsem tady jako vězeň! To jsem ráda, že mi za to nenadáváte, když si stěžuju." "Zdá se mi, jako byste měla obavu, že vám vynadám, že jste rozmrzelá." "No to mi asi říkali doma, že mám být statečná. A taky setra nesnáší tyhle moje stavy, říká mi, že jsem nevděčná." atd.

Když se paní Eva vypovídá, může využít služby další instituce - občanské poradny. Zeptá se tam, jak je to s tou novou nájemní smlouvou. Dozví se, že žádnou novou nájemní smlouvu uzavřít nemusí. Poradí ji, aby to řekla všem obyvatelům domu a dávala si na podobné lidi pozor. "Klidně se přijďte zase zeptat, až s vámi budou chtít uzavřít nějakou novou smlouvu," ji řeknou. Anebo ji hned vysvětlí, za jakých podmínek musí podepsat novou nájemní smlouvu, co by to pro ni znamenalo, co za další věci by se muselo zařídit a spoustu dalších věcí. A vše zadarmo.

Zpět - Obsah Hledat Obsah E-mail Vpřed - Informace o LD
Domu