Rozhovor s pracovníkem linky důvěry

To jsou suchá fakta. Abych pochopil více, našel jsem si adresu jedné linky důvěry a po domluvě se tam vydal. Ve vcelku frekventované ulici stál starý dům a v něm jsem si představoval ukrytý telefon a školeného pracovníka. Sledován kamerou jsem prošel nenápadnými dveřmi s velkou cedulí "Linka důvěry". Na konci ztemnělé chodby dveře a za nimi taková normální kancelář. Na stole stojí počítač, na druhém psací stroj a vedle něj dva telefony a záznamník. V protějším rohu dvě lůžka a stolek s dalším telefonem, rychlovarná konvice. A především vyškolený pracovník, s kterým jsem udělal následující rozhovor.
Jak vypadá vaše služba?
Přijdu v deset hodin dopoledne, vypnu záznamník, zapnu počítač, uvařím si kafe a čekám. Když jsem tu byla poprvé, tak jsem po třech hodinách, kdy se telefon neozval, dokonce kontrolovala, jestli funguje. Teď jsem ráda, když nikdo nevolá a mohu si číst nebo šít šaty. V deset hodin večer vypnu počítač, zapnu záznamník, zamknu a odejdu.
Kolik máte za těch 12 hodin telefonátů a jak jsou dlouhé?
Minimálně 7, spíš víc, průměr je okolo deseti. Některé trvají hodinu, jiné minutu a čas od času to někdo hned položí.
Jaký musí člověk být, aby byl vhodný pro tuto práci?
Musí být vyrovnaný a nenechat se jen tak vyvést z míry. Také musí být tolerantní.
Kdo zde nejčastěji pracuje?
Pro sestry z centra je zde služba povinná, dobrovolníci bývají nejčastěji postgraduální studenti.
Co je podle vás to hlavní k úspěšnému vedení rozhovoru?
Především navázat s volajícím kontakt, vzbudit důvěru a zjistit, proč volá. On to totiž nemusí vědět. Také není špatné používat humor vždy, když se to hodí.
Jak se o vás lidé dozvědí?
Ve Zlatých stránkách je číslo, často sem také volají bývalí klienti z našeho krizového centra. Navíc na vchodu je cedule "Linka důvěry", takže čas od času přijde i někdo přímo zvenku. To je ale nebezpečné, přijít může kdokoli, mnoho kolegů se toho bojí.
Proč to děláte a co vám tato práce přináší?
Jednak jsem místní sestra, ale pracuji zde ráda. Přináší mi to dobrý pocit z pomoci ostatním, někdy ale také deprese, když se mi to nedaří. Stávám se taky citlivější na pocity ostatních.

Zpět - Informace o OP Hledat Obsah E-mail Vpřed - Rozhovor s pracovníkem OP
Domu